زمين بازي عوض شده

جلسه سخنراني و پرسش و پاسخ دوشب پيش رئيس جمهوري اسلامي ايران در دانشگاه كلمبيا آنچنان مورد توجه رسانه هاي غرب و جريان امپرياليسم خبري قرار گرفت كه احتمالا سخنراني وي در شصت ودومين نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد را تحت الشعاع قرار خواهد داد.
در ميان واكنش هاي سياستمداران آمريكايي، صريح ترين سخنان را جان بولتون عضو تندروي جناح نئو محافظه كار و نماينده پيشين دولت بوش در سازمان ملل بيان داشت كه در گفت وگو با شبكه خبري فاكس نيوز گفت: احمدي نژاد در ماجراي سخنراني دانشگاه كلمبيا هرچه مي خواست بدست آورد و اين پيشنهادي غمناك بود. دولت آمريكا الزامي نداشت به او اجازه سخنراني در دانشگاه را بدهد تا برخي از حضار واكنش هاي گرمي نسبت به سخنان او نشان دهند.
بولتون البته اين را نگفت كه دولت بوش نه تنها اجازه سخنراني به رئيس جمهوري اسلامي ايران نداد بلكه با تمام توان براي جلوگيري از انجام آن تلاش كرد و در نهايت ناچار شد تن به عقب نشيني در برابر خواسته جامعه دانشگاهي اين كشور بدهد كه دانشجويان و استادان دانشگاه كلمبيا بواقع به نمايندگي از آنان بر انجام اين نشست و شنيدن حرف هاي نماينده جمهوري اسلامي پافشاري مي كردند. يك روز قبل از برگزاري اين جلسه بود كه روزنامه نخبه گراي نيويورك تايمز با وجود نزديكي مواضعش به حاكمان كاخ سفيد ناچار شد اقرار كند، بليت هاي حضور در سالن 700-600 نفره دانشگاه كلمبيا سر از بازار سياه نيويورك درآورده است و مشتريان آن با جديت براي بدست آوردنش تلاش مي كنند.
جوسازي سنگين شبكه تلويزيوني وابسته به پنتاگون كه به حد اهانت هاي مكرر به نماينده ملت ايران و زيرپا گذاشتن اصول اوليه كار رسانه اي كشيد، فشارهاي سنگين دولت بوش براي جلوگيري از برگزاري نشست دانشگاهي كه سرانجام در سخنان بي ادبانه لئوبولينگر رئيس دانشگاه كلمبيا در هنگام آغاز مراسم سخنراني دكتر احمدي نژاد چهره نشان داد، ترتيب دادن تظاهراتي كم رنگ با حضور چند ده صهيونيست در مقابل در اصلي دانشگاه، و تهديد دانكن هانتر نماينده جمهوري خواه كنگره درباره قطع بودجه دانشگاه كلمبيا به دليل انجام اين سخنراني، همگي نشان از آن داشت كه دولت بوش به رغم سعي فراوان، توان جلوگيري از گفت وگوي مستقيم رئيس جمهور اسلامي ايران با جامعه دانشگاهي ايالات متحده را ندارد. اين تلاش هاي دولت بوش سال گذشته در همين زمينه نتيجه داده و مانع از انجام نشست در دانشگاه كلمبيا شده بود. آنها امسال هم با بازي هاي بچگانه اي مانند ندادن ويزاي سفر به تيم رسانه اي ايران سعي كردند به قول خودشان از سنگيني سخنان صريح احمدي نژاد بكاهند و فضاي خبري اين نشست را در انحصار رسانه هاي وابسته به امپرياليسم خبري قرار دهند. اما آنچه كه همين رسانه ها از نشست دانشجويان دانشگاه كلمبيا گزارش كردند، نشان از آن دارد كه قدرت سانسور رسانه هاي مسلط حداقل در برابر منطق انقلاب اسلامي به طور روزافزوني در حال كاهش است. گزارش هاي راديو آلمان، آسوشتيدپرس، خبرگزاري فرانسه، رويترز، سي ان ان، اسكاي نيوز و بي بي سي از نشست دو ساعته احمدي نژاد با دانشجويان آمريكايي عمدتاً از استقبال شديد دانشجويان، تشويق هاي مكرر سخنران، اعلام مواضع همسو بويژه در مورد مسائل ايران، فلسطين، جنگ عراق و ديگر مسائل خاورميانه و جهان اسلام، پذيرش كامل حقوق هسته اي ايران، و تشكيل جلسات بحث دانشجويي تا يكي دو ساعت بعد از پايان جلسه حكايت مي كند. مجري به ظاهر مسلط برنامه چند بار با سأال هاي متقابل سخنران مدعو و با خنده تلخ حاضران روبه رو شد.
نشست پريشب دانشگاه كلمبيا حتي شگفتي كساني مانند عطاءالله مهاجراني را نيز برانگيخت كه در سايت شخصي اش نوشت: اين سخنراني ، رئيس جمهور و ايران را در موضع مظلوميت و حقانيت قرارداد و در آن بازنده اصلي، اسرائيل بود، و البته تا آنجا كه به مواضع اصولي فرزندان انقلاب اسلامي مربوط مي شود، امري بي سابقه نبود. بيست سال پيش در همين ايام سخنراني متين، مستدل و قاطع رئيس جمهور وقت كشورمان (حضرت آيت الله خامنه اي) در مجمع عمومي سازمان ملل متحد به همان اندازه كه خشم آمريكا و خروج اعتراض آميز هيئت آمريكايي از جلسه مجمع عمومي را به دنبال داشت، با تحسين و احترام سران و نمايندگان اغلب دولت هاي شركت كننده مواجه شد.
در جريان حضور دو سال گذشته رئيس جمهوري اصولگرا در نشست هاي سالانه مجمع عمومي سازمان ملل و برنامه ها و ديدارهاي حاشيه اي آن و اصولا در آنچه به رابطه ايران و آمريكا مربوط مي شود، همين فضا- البته با شيب صعودي-حاكم بوده است. گفت وگوي صريح با اعضاي شوراي روابط خارجي آمريكا، ديدار با نمايندگان مذاهب و اقشار مختلف، مصاحبه چالشي با رسانه ها و برنامه هاي پربيننده، پيام به مردم آمريكا، نامه به جرج بوش و... همه و همه نشانه هايي از ديپلماسي فعال متكي بر منطق ديني و عقلي انقلاب اسلامي است كه رسانه اي مانند بي بي سي را واداشت يك روز قبل از نشست دانشگاه كلمبيا راجع به نماينده جمهوري اسلامي چنين اظهارنظر كند: رهبران كشورهايي كه موقعيتي شبيه آقاي احمدي نژاد در دنيا دارند، معمولا ترجيح مي دهند در محيط هايي كه با پرسش هاي سخت و گزنده مواجه مي شوند حضور اندكي داشته باشند اما احمدي نژاد درست در جهت معكوس حركت مي كند.
نشست دانشگاه كلمبيا حاوي يك پيام روشن بود كه دولتمردان نئومحافظه كار كاخ سفيد به روشني آن را دريافتند: نفوذ كلام جمهوري اسلامي ايران در نخبگان آمريكا، گسترش روزافزون در سطح جامعه آمريكايي و عطش فراوان براي شنيدن بي واسطه حرف هايي كه از اين ناحيه گفته مي شود. اين نفوذ بقدري گسترده است كه حتي ابزارهايي مانند جلوگيري از حضور هيئت ايراني در محل برج هاي تجارت جهاني قادر نيست مانع از تاثيرگذاري اش شود. اين نفوذ را به جرات مي توان جلوه اي از «صدور انقلاب» دانست كه امام خميني(ره) بر آن پاي مي فشردند.
تنها نكته قابل توجه براي عده اي اندك در داخل كشور كه ممكن است به استناد همين نفوذ و استقبال باز بر طبل مذاكره و رابطه بكوبند، آن است كه؛ فضاي لازم براي آن كه جمهوري اسلامي در زمين آمريكا بازي كند، نه با وادادگي، بلكه با دو سال «استقامت» بدست آمده است.

/>

/ 0 نظر / 16 بازدید