فرصت خاكستري

هنگامي كه يك سازمان بزرگ و پردامنه در آستانه تغيير مديريت قرار مي گيرد و به هر دليل، هدايت و اداره آن به افرادي واگذار مي شود كه بينش و منشي قانون مدار وعدالت خواهانه داشته و بر عملياتي كردن اين ديدگاه اصرار مي ورزند، آن دسته از مديران و مسئولان قبلي كه با سوء استفاده از خوشبيني مسئولان بالاتر به قانون شكني و كسب ثروت و قدرت نامشروع مشغول بوده اند و به طور طبيعي، حضور مديريت جديد را با ادامه اقدامات غيرقانوني خود در تضاد مي بينند به بهره گيري از «فرصت خاكستري» روي مي آورند.
فرصت خاكستري، فاصله ميان انتخاب مديريت جديد تا واگذاري رسمي قدرت به اوست كه اين روزها، با توجه به جابه جايي رياست قوه مجريه اشاره به نكاتي درباره آن ضروري به نظر مي رسد.
1-اين سخن حكيمانه از حضرت اميرعليه السلام است كه «برخي از آدم ها دشمن جهل خويشند» يعني دشمني و مخالفت آنها با فلان شخص يا فلان موضوع به علت تصور غلطي است كه از آن دارند. افرادي از اين دست، اگر انگاره خود را كنار بگذارند و آنچه را كه با آن مخالفت مي ورزند به دور از تبليغات مسموم و توهم پراكني هاي مرسوم! مورد ارزيابي قرار دهند، به يقين مخالفت آنها به موافقت و دشمني آنان به دوستي مي گرايد و البته كساني كه خود را به خواب زده اند حساب جداگانه اي دارند.
2- بعد از ورود احمدي نژاد به مرحله دوم انتخابات، افراد و گروههايي كه حضور بينش و منش برخاسته از اسلام ناب محمدي(ص) در رأس قوه مجريه را با زدوبندهاي مردم سوز و قدرت و ثروت نامشروع خود در تناقض مي ديدند با صرف هزينه هاي سرسام آور و دهها ميليون توماني، هجوم گسترده و ناجوانمردانه اي را عليه اين اصولگراي صادق سازماندهي كرده و به ميدان آوردند. در هنگامه اين هجوم ناجوانمردانه كه متاسفانه از يك شخصيت برجسته انقلابي نيز به عنوان «سپر بلا» استفاده شده بود، احمدي نژاد را كه برخط عدالت خواهانه امام و رهبري تاكيد مي ورزيد، «فاشيست»! ناميدند و در حالي كه شعور مردم را دست كم گرفته بودند به آنها توصيه مي كردند براي مقابله با اختناق! به نامزد رقيب رأي بدهند و بداخلاقي هاي ديگري كه شرح آن «مثنوي هفتادمن كاغذ» است و نتيجه معكوسي كه در پي داشت براي هميشه عبرت انگيز خواهد بود.
3-مديراني كه با عبور از بستر شايسته سالاري به مديريت نرسيده اند، ضمن آن كه كارآمدي آنها قابل ترديد است، جايگاه مديريتي خويش را به چشم يك «فرصت» براي كسب ثروت و قدرت مي نگرند. اين عده از مديران و مسئولان براساس يك فرمول شناخته شده اما نانوشته با يكديگر رابطه اي نزديك دارند و در مجموع شبكه اي مافيايي و به هم پيوسته را تشكيل مي دهند، به طوري كه هرگاه اراده اي براي برخورد با يكي از شاخه هاي اين شبكه به ميدان مي آيد شاخه هاي ديگر با تمام امكانات و اهرم هاي خود به حمايت از شاخه فاسد برمي خيزند و عرصه را براي مقابله با اين شبكه فساد سازمان يافته تنگ مي كنند. دقيقا به همين علت است كه تاكنون پيگيري بسياري از پرونده هاي فساد مالي با دشواري روبرو شده و در برخي از موارد نيز ناتمام مانده است. كيهان نمونه هاي مثال زدني فراواني از اين دست را شاهد بوده و گزارش آن را براي آگاهي افكار عمومي و اطلاع مسئولان ذيربط منتشر كرده است كه پرونده هاي پتروپارس، ايران مارين سرويس، شهرداري اسبق، شركت قطعات فولادي، بازگشت اموال مصادره اي و چندصد ميلياردتوماني ميراشرافي، پرونده هاي كلان زمين خواري و... از جمله آنهاست.
4-برخي از شواهد و قرائن موجود اين احتمال را قوت بخشيده است كه شبكه مافيايي ياد شده كه در جريان انتخابات به صورت تاكتيكي و دروغين به حمايت از آقاي هاشمي رفسنجاني پرداخته بود، بعد از آن كه تمامي تلاش خود را براي جلوگيري از حضور يك نامزد اصولگرا در رأس قوه مجريه ناكام ديده است، امروزه در پي بهره گيري از «فرصت خاكستري» است و فاصله ميان انتخاب
دكتر احمدي نژاد به رياست جمهوري تا واگذاري رسمي قدرت به ايشان را فرصت مناسبي براي آخرين سوء استفاده ها و كارشكني ها مي داند و اين نكته اي است كه علاوه بر آقاي دكتراحمدي نژاد، بايد ساير مسئولان عالي رتبه نظام از جمله سران سه قوه و مجمع تشخيص مصلحت نظام بيش از ديگران نسبت به آن هوشيار باشند.
شواهد و قرائن و برخي از گزارش ها نشان مي دهند شبكه مورد اشاره، اهداف نامشروع خود را از چند طريق دنبال مي كند كه به مواردي از آن اشاره مي شود.
5- افراد اصلي اين شبكه كه خوشبختانه اندك و كم شمارند با ارائه تصويري غلط و مخدوش از دكتر احمدي نژاد مي كوشند بدنه كارشناسي و مديران مياني سازمان و حوزه تحت مسئوليت خود را از حضور وي در رأس قوه مجريه نگران كنند، با اين ترفند كه احمدي نژاد را در ادامه تبليغات تخريبي خود، فردي حزب گرا! بي توجه به ضرورت هاي تشكيلاتي و مديريتي سازمان هاي اداري! سخت گيري هاي كور و غيرمنطقي! و... معرفي مي كنند كه به محض حضور در رأس قوه مجريه به قلع و قمع بي حساب و كتاب اين و آن مي پردازد! خادمان و كارشناسان را قدر نمي شناسد و بر صدر نمي نشاند و...
بديهي است كه تعداد اندك و كم شمار مسئولان خطاكار بايد از ادامه حضور خود در مسئوليت نااميد باشند ولي انتقال اين نگراني به ساير مديران و بدنه كارشناسي و كاركنان زحمتكش كه عمري با صداقت و صميميت به كار مشغول بوده و هستند، فقط يك ترفند موذيانه است و مقصود از به كارگيري اين ترفند،
اولاً؛ گره زدن سرنوشت مديران ناسالم با مديران خدمتگزار و فرهيخته است، هرچند كه سليقه هاي سياسي متفاوتي با رئيس جمهور جديد داشته باشند و ثانياً؛ با اين ترفند، ايجاد آشفتگي در سازمان ها و نهادهاي سياسي، اقتصادي و... دنبال مي شود.
عملكرد دكتر احمدي نژاد در شهرداري تهران، نمونه روشن و قابل استنادي است كه از سعه صدر اين رئيس جمهور اصولگرا و نگرش فراجناحي و اعتقاد عميق وي به شايسته سالاري حكايت مي كند.
خوشبختانه و با توجه به شناختي كه بدنه مديريتي و كارشناسي دولت از مواضع و عملكرد رئيس جمهور جديد دارند، ترفند مورد اشاره تاكنون بي اثر بوده است و اخبار و گزارش ها حكايت از آن دارند كه مديران و كاركنان محترم دولت براي حضور دكتر احمدي نژاد و حاكميت فضاي خدمت صادقانه به مردم و پايان برخي از زدوبندها و باندبازي ها لحظه شماري مي كنند.
6- يكي از رخدادهاي ناگوار كه احتمال وقوع آن در
«فرصت خاكستري» دور از ذهن نيست، تلاش مديران ناسالم و مرتبط با شبكه فساد براي پاك كردن سرنخ سوءاستفاده هاي قبلي و يا زمينه سازي براي سوءاستفاده هاي بعدي است. اين احتمال در صورت وقوع با بهره گيري از ترفندهاي ظريف و از سوي قانون شكنان قانون دان صورت مي پذيرد، به عنوان مثال، با ظاهرسازي قانوني فلان قرارداد كلان با فلان پيمانكار بسته مي شود و از آنجا كه دولت بعدي، مسئوليت اجراي تمامي تعهدات دولت قبلي را برعهده دارد، بي آنكه خود بخواهد در مقابل عمل انجام شده قرار مي گيرد.
براي پيشگيري از اينگونه سوءاستفاده هاي احتمالي، لازم است كه آقاي دكتراحمدي نژاد از هم اكنون با ياري گرفتن از رياست محترم جمهوري و مسئولان وزارتخانه ها و سازمان هاي اقتصادي، نمايندگاني را براي نظارت بر گردش كار برخي از مراكز اقتصادي كلان كشور اعزام كند، تا هرگونه قرارداد و مصوبه جديد كه تعهدات مالي كلان و هنگفتي را درپي دارد، با حضور و اطلاع نمايندگان اعزامي ايشان صورت پذيرد، مخصوصاً آن كه اين روزها اخبار و گزارش هاي نگران كننده اي از برخي سوءاستفاده ها در فرصت خاكستري به گوش مي رسد.
رياست محترم جمهور و اعضاي محترم كابينه و مسئولان محترم مراكز ياد شده كه خود نيز به يقين از احتمال وقوع اين تخلفات نگران هستند مي توانند رئيس جمهور جديد را در انجام اين امر مهم و ضروري ياري كنند. چرا كه مسئولان بلندپايه نظام به پاكدامني و سلامت معروفند و پرونده هاي موجود نشان مي دهد بسياري از تخلفات دور از چشم آنها صورت پذيرفته است، بنابراين همراهي و همدلي خود را براي اين اقدام ضروري كه ضامن منافع ملي كشور است، دريغ نخواهند كرد.

/ 0 نظر / 7 بازدید