فرار محترمانه

اواسط هفته گذشته همزمان با آن كه يك عضو مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق از احتمال سفر بشار اسد به تهران براي پيوستن به مذاكرات احمدي نژاد- طالباني خبر داد و راديو دولتي انگليس نيز همين موضوع را بر صدر اخبار خود نشاند، زنجيره اي از توطئه، جنايت و فعاليت فشرده ديپلماتيك به رهبري آمريكا با حضور عوامل منطقه اي اش نيز رخ نشان داد. در حالي كه وليد المعلم و هشيار زيباري وزيران خارجه به عنوان نخستين ديدار يك مقام سوري بعد از اشغال عراق در بغداد مشغول مذاكره بودند، تام كيسي معاون وزير خارجه آمريكا ضمن ابراز نگراني از برگزاري مذاكرات سه جانبه، تهران و دمشق را به خودداري از انجام تعهداتشان در كمك به استقرار ثبات در عراق متهم كرد؛ در آستانه سقوط مسالمت آميز دولت فواد سينيوره و استقرار دولت وحدت ملي با محوريت حزب الله لبنان، ترور مشكوك وزير صنايع مسيحي اين كشور، فضاي تنفس تاخيري براي ائتلاف غربگراي 14مارس فراهم ساخت؛ و محمود مشهداني رئيس مجلس ملي عراق از حادثه ترور جان سالم بدر برد.
عصر پنج شنبه (23 نوامبر) همان موقع كه رهبر حزب الله لبنان از هوادارانش مي خواست در برابر اهانت هاي تظاهركنندگان وابسته به ائتلاف 14مارس خويشتنداري كنند و اجازه ندهند فضاي سياسي لبنان به صحنه زد و خورد و درگيري تبديل شود، سلسله انفجارهاي تروريستي جان بيش از دويست شهروند عراقي را كه اكثراً از شيعيان بغداد بودند و از چند روز قبل عزم خود را در برخورد مستقيم با تروريست هاي دست نشانده آمريكا به نمايش گذاشته بودند، گرفت و همزمان خبر آزادي قريب الوقوع طارق عزيز معاون صدام حسين نيز منتشر شد تا تصميم جدي اشغالگران را براي تداوم ناامني در عراق به رخ بكشد.
مستندات همكاري تنگاتنگ نظاميان آمريكايي، عناصر بعثي و گروه القاعده در قتل عام شيعيان عراق از سوي برخي گروه هاي اين كشور فاش شد و در همين حال منابع خبري از ديدارهاي پنهاني معاون سابق رئيس جمهوري سوريه با ماموران موساد در بروكسل پرده برداشتند. در واكنش به درخواست اكيد روحانيون شيعه و سني عراق مبني بر خروج فوري اشغالگران، نظاميان آمريكايي وارد درگيري نظامي تمام عيار با رزمندگان ارتش المهدي شدند و براي جلوگيري از قلع و قمع تروريست ها، ده ها شهروند عراقي را به شهادت رسانده و مجروح كردند، اگرچه خود نيز يك هواپيماي پيشرفته اف شانزده را از دست دادند. نظاميان صهيونيست هم كه به دليل ناتواني در متوقف ساختن حملات موشكي رزمندگان حماس و مقاومت دليرانه مردم فلسطين از بيشتر نقاط نوار غزه عقب نشيني كرده بودند، در راستاي تاكتيك قدرت نمايي و رعب آفريني آمريكايي ها، حمله به مناطقي همچون جنين، نابلس، رام الله و الخليل را از سر گرفتند و مسئول دفتر سياسي جنبش حماس را واداشتند كه به آغاز انتفاضه سوم فلسطين در ماه هاي آينده تهديد كند.
با اين حال مجموعه تحركات نظامي، امنيتي و سياسي آمريكا بيش از آن كه از اقتدار سياسي محور آمريكا- اسرائيل و مديريت آنها بر بحران حكايت كند، نشانگر انفعال و تلاش نوميدانه براي تاثيرگذاري محدود بر تحولاتي است كه با شكل گيري كامل محور ايران- عراق- سوريه شتابي روزافزون خواهند گرفت. از همين رو همزمان با اوج گيري سير انتقادات داخلي به سياست هاي منطقه اي جرج بوش بويژه در عراق، درخواست براي پيوستن كاخ سفيد به اين روند در حال تكميل و مذاكره مستقيم با قطب اصلي آن- ايران- نيز هر روز بيشتر مي شود.
خبرگزاري رويترز و روزنامه صهيونيست هاآرتص همزمان با تعدادي از سناتورهاي دموكرات از رئيس جمهور ايالات متحده خواستند بدون فوت وقت وارد مذاكره با ايران شود و مجله نيوزويك نوشت: آمريكا اگر واقعاً مي خواهد تهران براي حل بحران عراق همكاري كند، بايستي امتيازات قابل توجهي را واگذار كند.
آمريكايي ها براي تاثيرگذاري بر تحولات شتابان منطقه، حتي ديدارها و مذاكرات موازي نظير ديدار بوش با نوري المالكي در اردن و ديدار ديك چني با ملك عبدالله در عربستان را نيز تدارك ديدند اما اين تحركات سياسي نظير توان آن را نداشت كه اهميت سفر جلال طالباني به تهران و ديدارش با رهبر معظم انقلاب و رئيس جمهور را تحت الشعاع قرار دهد. سخنان احمدي نژاد در ديدار طالباني و اعلام عزم جمهوري اسلامي ايران براي كمك به برقراري ثبات و امنيت در عراق، اصلي ترين خبر رسانه هاي مهم غربي مانند رويترز، آسوشيتدپرس، نيويورك تايمز، واشنگتن پست و بلومبرگ را در فرداي اين ديدار تشكيل مي داد و رئيس جمهور عراق به صراحت اعلام كرد اگر ترتيبات و پرونده امنيتي به دولت كشورش سپرده شود، تامين امنيت عراق با كمك همسايگان كار سختي نخواهد بود.
حاكمان مغرور و نادان ايالات متحده ممكن است تحت تاثير فشارهاي فزاينده داخلي تلاش هاي ديپلماتيك خود را براي ورود به مذاكرات جدي با محور ايران- عراق- سوريه آغاز كنند ولي بي ترديد هدف واقعي- و اعلام نشده- اين مذاكرات نه حل بحران عراق بلكه خروج آبرومندانه تر و كم هزينه تر از اين كشور اسلامي خواهد بود.
آنها چند سال قبل با تمام قواي خود وارد منطقه شدند تا به خيال خامشان خاورميانه بزرگ و جديد را با محوريت رژيم اشغالگر قدس شكل دهند و تثبيت كنند و در اين راه هزينه هاي گزافي را به ملت هاي اين منطقه تحميل كردند اما امروز در حالي ناچارند به طراحي «فرار محترمانه» بينديشند كه با نوميدي شاهد شكل گيري خاورميانه نوين اسلامي با محوريت كشورهاي بزرگي همچون ايران- عراق و سوريه هستند و بوضوح مي بينند اين محور هر روز دامنه نفوذ خود را گسترش و عمق مي دهد. امروز گرفتاري آمريكا و اسرائيل تنها از قدرت گيري روزافزون اسلام گرايان در فلسطين و لبنان نيست، بلكه انتخابات پارلماني بحرين هم نقشي از خطوط روشن خاورميانه نوين اسلامي است.

/ 0 نظر / 13 بازدید