راز رويكرد توده ها

يك سال پس از حماسه اي كه ملت ايران در دو جمعه پياپي 27 خرداد و سوم تير سال 84 آفريدند، آقاي بهزاد نبوي، برخلاف قريب به اتفاق همفكرانش همچنان از منظر تئوري توطئه ادعا مي كند عوامل بيروني كاري كردند كه اصلاح طلبان نتوانند پيروز شوند. او در عين حال اقرار كرده كه: انتخابات به لحاظ تعدد و شركت كننده قابل قبول بود و مع الوصف ما شكست خورديم.
انتخابات رياست جمهوري نهم حداقل از يك منظر حادثه اي منحصربه فرد در تاريخ انتخابات جمهوري اسلامي بشمار مي رود. خرداد ماه سال 84 تمامي سليقه هاي سياسي جامعه ايراني نمايندگان خود را به عرصه رقابت انتخاباتي فرستاده بودند و با تمام توان به حمايت و تبليغ از نامزد مورد علاقه خود مي پرداختند. حتي در ميان دو جريان اصلي اصولگرا و اصلاح طلب نيز حضور نمايندگان سليقه هاي متنوع به روشني ديده مي شد. ماراتن دور اول انتخابات نهم با حضور هشت كانديدا آغاز شد و به رقابت نهايي يك روحاني با سابقه و برجسته انقلابي با يك مدير جوان و تحول خواه مسلمان در دور دوم انجاميد. حتي جريان تجديدنظرطلب با حضور نماينده اختصاصي اش در رقابت 27 خرداد شركت كرد و پاسخ خود را از حدود 30 ميليون شركت كننده اين دور گرفت؛ كمي بيش از 4 ميليون راي در ازاي هر نوع دوپينگ سياسي قابل تصور.
اين تمام وزن سياسي گروهي بود كه كانديداي آنان در آستانه برگزاري دور اول گفته بود: من خود را سخنگوي ملت ايران و 50 درصد جمعيت خاموش كشور مي دانم. اين ميزان شناخت از ديدگاه هاي مردم را تنها زماني مي توان در بوته نقد نهاد كه اظهارات سه، چهار روز جلوتر منتخب پيروز انتخابات دوم با آن مقايسه شود. احمدي نژاد به صراحت گفته بود: شرايط انتخابات به گونه اي تغيير خواهد كرد كه دولت اسلامي در كشور برپا شود. اما چرايي نوع واكنش مردم به اين دو اظهارنظر را بايد در جايي ديگر جست؛ آنجايي كه مدعيان دموكراسي خواهي و احترام به رأي مردم بجاي تن دادن به خواسته هايشان به وادي نق زدن و دروغ بستن به ملت و نظام افتادند و از واژه هاي كشدار و تفسيرپذيري مانند «حزب پادگاني» براي شبهه پراكني عليه آراي شفاف مردم استفاده كردند و در نقطه مقابل، ارادت اصولگرايان نسبت به مردم اين چنين در سخنان شهردار سابق تهران و يكي از نامزدهاي مورد قبول جريان اصولگرا بيان مي شد: مدير اسلامي فدايي و خاك پاي ملت است. او همواره در كنار مردم است.
تجديد نظر طلب ها نه پيش از انتخابات نهم و نه پس از آن هرگز نخواستند مردم را ببينند و براي آنان احترام قائل شوند، اگرچه شعار فراوان دادند. آنها جواب تند و گزنده مردم را در دور اول انتخابات شنيدند و باز هم خود را به نشنيدن زدند. با رندي سعي كردند خود را در صف علاقمندان يكي از دو نامزد راه يافته به دور دوم جا بزنند و جاي پايي را براي فرداي خودشان در «مسندهاي قدرت» دولت نهم حفظ كنند. اين هم بي حرمتي به مردم و شعور و عزم آنان بود. حزب و گروه در اعتقاد سياسي تجديدنظر طلبان و مدعيان دموكراسي خواهي جاي مردم را گرفته بود و اجازه نمي داد مطالبات واقعي آنان مورد كمترين اعتنايي واقع شود.
در انتخابات نهم، مردم به دنبال ايجاد تحولي در مسير بازگشت به ارزش هاي اصيل انقلاب اسلامي بودند و «اصلاح طلبان پيشرو» فقط در پي تحولاتي مي دويدند كه با سيگنال هاي ارسالي از آن سوي آب ها همخواني ترديد برانگيزي داشت. آنها حتي اينقدر بصيرت نداشتند كه ببينند رسانه هاي غرب در مورد حماسه حضور ملي چه اعترافاتي مي كنند. فرداي 27 خرداد كه بداخلاقي هاي بازندگان شروع شد، تازه رسانه هاي غرب داشتند از حيرت حضور حماسي مردم به خود مي پيچيدند. «راديو آمريكا: ايرانيان انتقادبوش از انتخابات ايران را به چالش كشيدند. يو اس اي تودي: ميزان مشاركت مردم خيلي بيشتر از حد انتظار بود. واشنگتن پست: با وجود تلاش و فعاليت گروه هاي سياسي مخالف جمهوري اسلامي، ايرانيان خارج از وطن هم در انتخابات شركت كردند. فرانس پرس: ايران روز جمعه از شركت انبوه مردم در انتخابات به خود باليد. فيگارو: متحدان منطقه اي آمريكا مثل پاكستان بايد از انتخابات ايران الگو بگيرند.»
بداخلاقي، آفتي است كه در جان تجديدنظر طلبان ريشه دوانده و در تبليغات انتخابات هم خودش را نشان داد. در حالي كه مردم عاشقانه به دنبال الگويي مي گشتند كه شهيد رجايي برايشان به يادگار گذاشته، سخنران اين جريان در قم مي گفت: امروز كساني خونخواه رجايي هستند كه رجايي از آنها نفرت داشت و كراهت داشت نام آنها را ببرد.
تا اين آفت در جان تجديدنظرطلبان هست، راز رويكرد توده هاي عظيم ملت به اصولگرايان را نخواهند فهميد. گفتمان جريان اصولگرايي، گفتمان خدمتگزاري صادقانه، تحول خواه و عدالتجويانه بود. و اين گفتمان توانست برخلاف گفتمان توسعه سياسي مبتني بر رويكرد به خارج از مرزها، اعتماد آنان را جلب كند.
تجديد نظر طلب ها هنوز رخدادهاي كشور را با رويكرد به خارج تحليل مي كنند. آقاي بهزاد نبوي بعد از يك سال از انتخابات نهم مي گويد: پيش بيني ما اين بود كه وقتي اينها- اصولگرايان- به قدرت برسند، زبان ها را ببرند و صداها را كامل خفه كنند اما شرايط بيروني اجازه اين كار را به آنها نداده است. اين را بگذاريد كنار اظهارات كانديداي اصولگرايي كه در تبليغات انتخاباتي خطاب به ملت ايران مي گفت: مدير اسلامي در مقابل بيگانه با گردن سرافراز مي ايستد اما در مقابل ملت خاضع و خاشع است و شجاعانه از منافع ملي حمايت مي كند.
با گذشت يك سال از حماسه سوم تير 84 اكنون حتي اين امكان وجود دارد كه در پرتو آزمون بزرگ انتخابات نهم، حقيقت حماسه دوم خرداد را دريابيم كه تجديدنظرطلبان چگونه آن حماسه ملي را از محتواي راستين اصلاحات اسلامي- انقلابي تهي كردند و به بيراهه اصلاحات آمريكايي كشاندند.
ناصر بهرامي راد

/ 1 نظر / 10 بازدید
سليمه

سلام دوست عزيز. وقت بخير. اگر موافقيد كه يادي از استاد شريعتي كنيم به وبلاگ من سري بزنيد. منتظرتون هستم. موفق باشيد. يا علي ...