سیاست دینی
«استعفاي خاتمي»، موج خبري امروز رسانه‌هاي جهان

  

در حالي كه سخنراني روز پنجشنبه رييس‌جمهور در كرج، درباره عدم ادامه حضور خود به خواست مردم، مشابه موضعگيري‌هاي گذشته وي بود، خبرگزاري‌هاي بزرگ جهاني چون «آسوشيتدپرس»، «اينتارتاس» و مطبوعات اصلي آمريكا، همچون «يو.اس.اي.تودي» و «نيويورك تايمز» اين اظهارنظر را نخستين تهديد خاتمي براي استعفا دانستند. «آسوشيتدپرس» امروز خبر خود را با تيتر «خاتمي گفت: اگر مردم ايران بخواهند، استعفا مي‌دهد» مخابره كرد كه در متن اين خبر نوشته شده است:


به گزارش يك روزنامه، شنبه، رييس‌جمهور ايران (محمد خاتمي) در يك سخنراني گفته است كه اگر مردم بخواهند،‌ استعفا خواهد داد.


اين نخستين باري است كه خاتمي به طور عمومي پيشنهاد استعفا مي‌دهد. رييس‌جمهور ايران كه در سال‌هاي نه چندان دور محبوب به شمار مي‌آمد، در ماه‌هاي اخير زير فشارهاي رو به افزايش قرار گرفته است. از او خواسته شده تا در مقابل روحانيون محافظه‌كار، قاطعانه بايستد و به وعده‌هاي انتخاباتي خود ـ آزادي و تغييرات دموكراتيك ـ در ايران جامه عمل بپوشاند.


روزنامه «ايران» از قول وي نوشت: ما ارباب مردم نيستيم، نوكر مردم هستيم. اگر مردم بگويند ما شما را نمي‌خواهيم، ما خواهيم رفت.


خاتمي اين سخنراني را در شهر كرج ـ غرب تهران ـ در روز پنجشنبه انجام داد. تلويزيون و راديوي ايران، قسمتي از سخنراني را كه اشاره به استعفاي آقاي خاتمي داشت، سانسور كردند.


پس از رد دو لايحه اصلاحي او توسط شوراي نگهبان، اميد آقاي خاتمي براي كنار آمدن با محافظه‌كاران در هفته‌هاي اخير از ميان رفت.


دو لايحه فوق به آقاي خاتمي قدرت بيشتري براي جلوگيري از خشونت‌هاي قضايي مخالفان محافظه‌كار وي مي‌داد و همچنين شوراي نگهبان را از حق رد صلاحيت افراد در انتخابات مجلس و رياست‌جمهوري محروم مي‌ساخت.


آقاي خاتمي در سال‌هاي اخير بارها اعلام كرده بود كه او توانايي متوقف كردن محافظه‌كاران از اعمال خشونت در دستگاه‌هاي قضايي و قانوني كشور و از رفتارهايي كه آنها با اصلاح‌طلبان منتخب مي‌كنند را ندارد.


در همين حال «بي.بي.سي» نيز با تمركز بر اظهارات محسن كديور مبني بر دعوت خاتمي به استعفا، اين جريان رسانه‌اي را تقويت مي‌كند. «بي.بي.سي» فارسي نوشت:


در ماههاي اخير بارها گروه‌هايي از انديشمندان، فرهنگيان، سياسيون، شخصيت‌هاي دانشگاهي و دانشجويان ايراني در نامه‌هايي سرگشاده به محمد خاتمي (رييس جمهور ايران)، نسبت به شرايط موجود هشدار داده اند. يكي از تازه ترين اين نامه ها را عبدالكريم سروش، از چهره هاي شناخته شده جريان نوانديشي ديني ايران، به آقاي خاتمي نوشته و او را مسؤول به نوميدي كشيده شدن اميدهاي مردم ايران براي دستيابي به دموكراسي دانسته است.


محسن كديور، روحاني ناراضي ايراني، از ديدگاه‌هاي سروش حمايت مي‌كند و مي‌گويد، در شرايط كنوني استعفاي محمد خاتمي رييس جمهور ايران، بهترين خدمت به مردم اين كشور است .وجه مشترك همه نامه‌ها درخواست از آقاي خاتمي براي اعمال قاطعيت در مواجهه با فشارهاي جناح غيرمنتخب حكومت است.

پيام هاي ديگران ()        link        شنبه ٢۱ تیر ،۱۳۸٢ - جواد مالداران